Wikipedia yapay zeka ile troll temizleyecek

0
4045
wiki ORES 0002
wiki ORES 0002

İnternetin en büyük bilgi kaynağı olan Wikipedia’nın bu özelliği, açık kaynaklı olmasından geliyor. Herkesin düzenleyebildiği makaleler, doğal olarak düzenli denetimden geçirilmek zorunda kalıyor.

Wikipedia’nın sağladığı bilgiye göre, dijital veri bankasında yer alan sadece İngilizce makalelerin sayısı 5 milyonun üzerinde. Her ay, birçoğu botlar tarafından yazılan 20 bin yeni makale ansiklopedinin sunucularına ekleniyor.

Wikipedia’nın düzenli artan makale sayısını denetlemek için geliştirdiği yapay zeka (AI) Objective Revision Evaluation Service (ORES) adını taşıyor. Wikimedia Foundation tarafından ‘X-ray gözlükleri’ olarak tanımlanan gözlüklerin (kapak fotoğrafında olduğu gibi) ana amacı, spam ve troll ayıklamak olacak.

Eğer rutinin ötesine çıkan durumlar tespit edilirse editörler ikinci bir kontrol gerçekleştirecek. Editör ekibi içeriğin silinmesine karar verirse, içerik sağlayıcı bu konuda uyarılacak. Böylece içerik sağlayıcılar ile Wikipedia arasındaki iletişimin de güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Wikipedia’ya ilaç gibi gelebilir

ORES’i ‘bilinçsiz yapılan insan hataları’ üzerinde sınayan Wikipedia ekibi, hataları puanlayan bir sistem geliştirmiş. Aşağıdaki örnekte, sol taraf insanların, sağ taraf ise ORES’in gördüğü makale yer alıyor.  ORES’in ‘yanlış’ veya ‘doğruluk’ oranını puanlıyor. Örnekte yer alan ‘lamalar ağaçta yetişir’ ifadesi bu durumda tespit ediliyor.

wiki_ORES_0001

21’inci yüzyılın temel teknolojilerinden biri olan yapay zeka, Wikipedia var olmaya devam ettikçe dijital ansiklopediye daha çok gerekecek. Zira, Wikipedia son sekiz yıl içinde editörlerinin yüzde 40’ını kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. Milyonlarca makale yazmakla yükümlü botlar ise özellikle özellikle güvenilir İngilizce makale açığını kapatamıyor. Bu aşamada Wikipedia’nın geçmişte olduğu gibi bağış kampanyası başlatıp insan editörlerine bütçe çıkarması mantıklı olabilir.