Sürücünün kalp atışlarıyla parlayan otomobil

0
3456
LEXUS HBC on 3quarter
LEXUS HBC on 3quarter

Sürücüyle otomobili arasındaki bağı bir adım öteye taşıyan Lexus, kalp atışıyla harekete geçen aydınlatma teknolojisi geliştirdi.

‘Geleceğe Dönüş’ yılında fütürist teknolojilere odaklanan Lexus, kısa süre önce tanıtım videosunu yayımladığı uçan kaykay ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Lexus ve kreatif ajans M&C Saatchi’nin Avustralya birimleri bir araya gelerek, yeni ve dikkat çeken bir teknolojiyi bu sefer otomobiller için geliştirdi.

Lexus RC-F modeline uygulanan teknoloji, yaklaşan akıllı araç çağında akla zor gelecek bir yenilik olabilir. Elektrik ışıklı boya ile kaplanan RC-F, elektrik akımıyla parlama özelliğine sahip. Aracın parçalarına yayılan kabloların topladığı devre kartı, sürücünün vücuduna bağlı alıcıları aktarıyor. Sürücünün kalp atışı hızlanıp azaldıkça, aracın parlaklığı da değişiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Q3N7BOLDR5w

Satışa sunulmayacak

Sürücüler için geliştirilen bir giyilebilir teknoloji olarak tanımlayabileceğimiz sistem, kazaları önlemek konusunda da fayda sağlayabilir.

Wired’a konuşan M&C Saatchi Australia innovasyon direktörü Ben Cooper, “İnsanı makine ile haritalandırmak, ilginç bir kontrol algısı yaratıyor… Veri, otomobili kimin sürdüğü hakkında farklı bir görüş açısı oluşturabilir” diyor.

Lexus’un yeni teknoloji ve fikirlerin önünü açmak için ürettiği prototip, otomotiv sanayisine sunulmayacak. Doğal olarak bu tür bir teknoloji yollarda kazaları önleme ihtimalinin yanı sıra fazlasıyla dikkat dağıtabilir.

Sadece bir şeyler denemek ve fikirlere vücut kazandırmak için para harcayan firmaların her zaman iki adım önde olduğu söylemek yerinde olur.