Pandemi sırasında uzay istasyonuna giden ilk mürettebat Dünya’ya geri döndü

0
10686
Ek5ZvDtVcAAEtoz scaled
Ek5ZvDtVcAAEtoz scaled

Expedition 63 mürettebat üyeleri, 17 Nisan 2020’de bir Soyuz MS-15 uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) gönderilmişti. ISS’deki altı aylık görev süreleri sonunda Dünya’ya geri döndüler.

Expedition 63 mürettebatı Uluslararası Uzay İstasyonundaki altı aylık görevini tamamladıktan sonra bu Perşembe, Kazakistan’ın Dzhezkazgan yakınlarındaki Soyuz MS-15 uzay aracıyla Dünya’ya indi. Mürettebat, Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19’u salgın olarak ilan etmesinden sadece haftalar sonra uzaya gitmişti ve bu koşullar altında uzaya fırlatılan ilk mürettebat ekibi olmuşlardı.

[Soyuz kapsülünün uzay istasyonundan ayrılışı./NASA]

Mevcut Expedition 63 görev komutanı Cassidy, Salı günü düzenlenen komuta değişikliği töreninde uzay istasyonunun komutasını yeni gelen Rus kozmonot Sergey Ryzhikov’a devretti. Kalkış ekibi ise Çarşamba günü NASA astronotu Kate Rubins ile geçen hafta uzay istasyonuna yeni fırlatılan ve gelen Rus kozmonotları Ryzhikov ve Sergey Kud-Sverchkov’a veda etti.

İnişten sonra helikopterler onları Kazakistan’ın Karaganda kentindeki kurtarma sahasına götürdü. Cassidy, NASA uçağıyla Houston’a dönecek. Ivanishin ve Vagner, Rusya’nın Star City şehrine Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi uçağıyla gidecek.

Chris Cassidy @Astro_SEAL

Robotlar gelecekte astronotlara yardımcı olabilecek

Cassidy, Ivanishin ve Vagner istasyonda kaldıkları süre boyunca uzayda 196 gün geçirdiler. Bu süre zarfında, Dünya etrafında 3.136 yörüngeyi tamamladılar ve 133 milyon km seyahat ettiler. Bu, Cassydia’nın uzay istasyonuna üçüncü seyahatiydi ve uzayda toplam 378 gün geçirdi. Bu onu ABD astronotları arasında en yüksek beşinci sıraya yerleştiriyor. Bu, Vagner’ın ilk uzay uçuşuydu ve uzayda toplam 476 gün geçiren Ivanishin için ise üçüncü uçuştu.

NASA astronotu ve Rus kozmonotları, istasyonda geçirdikleri süre boyunca çeşitli bilim deneyleri üzerinde çalıştılar.

Cassidy, Dünya’da insan sağlığına fayda sağlayabilecek deneylere katıldı, su damlacığı oluşumunu ve uzaydaki akışı araştırdı ve hatta bazı serbest uçan robotik astronot asistanlarıyla çalıştı. Küp şeklindeki Astrobee robotları, gelecekte astronotlara rutin görev ve görevlerde yardımcı olmak için kullanılabilir.

[Görev ekibi dünyaya indikten sonraki anları./NASA]