Çarşamba, Eylül 27, 2023
More

  Maske ile Face ID Kullanımı Artık Mümkün!

  2020 Yılında başlayan küresel pandemi hayatlarımızı birçok yönden etkiledi. Bu etkilenmenin yaşandığı bir nokta da telefonlarımızdaki kullanım alışkanlıklarımızdı. Apple’ın yüz tanıma sistemi Face ID, maske kullanımı ile sekteye uğramıştı. Kullanıcıların pandemi başından beri beklediği maske ile çalışabilen Face ID, nihayet sunuldu.

  Günümüzde yüz tanıma özelliğine sahip Android tarafındaki telefonlar, maske olsa bile sizi tanıyarak ekranı açabiliyor. Hatta bu durum pandemi öncesinde bile ağırlıkla bu şekildeydi. Çoğunluğu oluşturan Android telefonlardaki yüz tanıma sistemi kişiyi göz çevresi ile tanımayı yeterli buluyor. Bu durum iyi karşılansa da, bir handikapı var: Benzer kişilerin kilidi açabilmesi. Benzer göz yapısına sahip kişilerin yüz kilidini açabilmesi, Apple’ın bu özelliği geç getirmesinin sebebi.

  Pandeminin başlaması ve maske kullanımının artması ile Apple tarafında oldukça önem kazanan bu özelliğin kullanıcılar tarafından istendiği bilinmekteydi. Buna karşılık Apple tarafından yapılan açıklamalar, göz çevresi ile yapılan doğrulamanın güvenilir olmayacağını belirtiyordu. Bu nedenle Apple Watch ile kilit açma özelliğini devreye alan Apple, sorunu kısmen çözmüştü ancak bu uygulama sadece Apple Watch kullananların işine yaramıştı.

  iOS 15.4 Beta 1 ile birlikte maske kullanan kullanıcıların talepleri cevap görüyor

  Bugün ise Apple, son yaptığı beta güncellemesiyle Face ID’nin maske ile kullanılabileceği ve bu kullanımda Face ID’nin, kişilerin benzersiz göz çevresini tarayarak bu işi yapacağını belirtti.

  Bu özellik, son gelen iOS 15.4 Beta 1 ile kullanıcılara sunulurken, beta sürümü olması nedeniyle güvenilirlik ve çalışma sorunlarının olabileceği kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalı.

  Dünya çapında bu özelliği deneyimleyenler tarafından özelliğin tam olarak çalışmadığı da bildirilmekte. Örneğin maskenin yanı sıra maske takılıyken farklı şapka ve gözlük kombinasyonu yapan insanlar, Face ID’nin kimi zaman olumlu, kimi zaman ise olumsuz sonuç verdiğini belirtiyor. Bu sorunlar, özelliğin beta sürümünde olması nedeniye normal karşılanıyor.

  Gözlük kullanan kullanıcıları da sevindirecek özellik geliyor

  Apple, maskenin yanı sıra gözlük kullanan kişileri de ihmal etmemiş. Yeni gelen beta güncellemesi ile birlikte Face ID ayarlarına gözlük ekleme gibi bir takım özellikler geldi. Her zaman gözlük takmıyorsanız veya birden fazla gözlük takıyorsanız, Face ID’ye gözlüklerinizi ekleyebileceksiniz.

  Peki bu özelliği nasıl kullanacağız?

  Şu anda bu özelliği iOS cihazınıza iOS 15.4 Beta 1’i kurmuş, iPhone 12 serisi ve iPhone 13 serisi sahipleri kullanabilecek. iPhone X, XS, XR, 11 serilerini kullan kullanıcılar maalesef cihazlarında eski nesil Face ID bulundurduğu için bu özelliği kullanamayacak.

  İçeriği kullanmak için maskeniz takılıyken ayarlar içerisinde bulunan Face ID bölümüne gidip “Face ID’yi maske ile kullan” özelliğini açarak yüzünüzü cihaza taratmanız yeterli. Bu taratma sonrası cihazınızın kilidini maske takılıyken açabileceksiniz.

  Bu özellik ne zaman tam sürüme ulaşacak?

  iOS 15.4’ün betadan çıkıp tam sürüme ulaştığı gün, bu özellik tam işlevsel olarak çalışacaktır. Şu anlık Apple’dan herhangi bir tarih verilmemiş durumda. Apple’ın kullanıcılara bu özelliği betada sunmaya başlaması, cihaz kullanıcılarını oldukça sevindirmiş gibi duruyor. Peki Apple’ın sonunda bu özelliği sunmasını siz nasıl karşıladınız?

  Kaynak: MacRumors

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler