Google mühendisleri kira ödemekte zorlanıyor

0
3393
googleplex
googleplex

Silikon Vadisi’nde patlayan kira fiyatları, yüz bin doların üzerinde geliri olan Google ve NASA mühendislerini taşınmaya zorluyor.

California’daki bir şehirden çok Google’ın merkezi olarak bilinen Mountain View’da patlayan kira fiyatları, yıllık geliri 100 bin doların üzerinde olan Google çalışanlarını bile evlerinden etmek üzere.

Mountain View, Apple’ın merkezi Palo Alto ve Facebook’un evi Menlo Park’la beraber California’nın kuzeyindeki Bay Area’da yer alıyor. Google çalışanlarının birçoğu, Googleplex’e sadece 10 dakika mesafede olan evlerde kalıyor. Evlere sahip olan Prometheus adlı emlak grubu ise mevcut kiracıları sepetleyip evleri restorasyondan geçirdikten sonra çok daha pahalıya kiraya vermek istiyor.

SanFrancisco CBS’e konuşan Google yazılımcısı Brandon Jones, her ay 2,800 dolar kira verdiğini evini istemese de terk edeceğini söylüyor. Dediğine göre üç yatak odalı evlerin fiyatı restorasyonun ardından en az 4 bin dolar olacak.

Jones’a göre dünyanın başka bir yerinde ev bulmakta zorlanmayacağını ancak Bay Area’da yaşamanın gittikçe zorlaştığını söyledi.

Aynı durumdan muzdarip NASA mühendisi John Scarboro ise ‘en son yapmak istediği şey de olsa taşınmak zorunda kalacağını’ belirtti. Scarboro, ‘Mountain View’den ayrılmayı hiç istemediğini ancak bunun bir ihtimal haline geldiğini fark ettiğini’ söyledi.

Jones ve Scarboro’nun evlerini terk etmeleri için yaklaşık bir yıl süresi var.

Google kasaba değil kampüs istiyor

Facebook’un çalışanları için Anton Menlo adında bir kasaba kurmayı planladığından birçoğumuz haberdarız. 394 daire bulunacak şehirde köpek parkından AVM’lere kadar her türlü tesis yer alacak.

Google ise 42 dönümlük arazi üzerinde kurulacak yeni Googleplex üzerinde çalışıyor. Tamamlanması için en erken 2016’ya işaret edilen kampüsün yanı sıra çalışanlara ev olacak bir kasaba projesi bulunmuyor.

Facebook bu durumu fırsat bilip rakibinden çalışan çalmaya kalkarsa şaşırmam.