iPhone üretim hattını yapay zeka devraldı

0
3919
foxconn 0043
foxconn 0043

Her iş ilanı bir orduya yetecek kadar insan toplayan Foxconn, yakın gelecekte fabrikalarını tamamen insanlardan arındırabilir. Apple’ın montajcısı olarak teknoloji dünyasında yer edindiğinden bu yana, çocuk işçi çalıştırmaktan çalışanlarına sunduğu berbat şartlara kadar birçok konuda eleştirilen Foxconn, ABD’de fabrika açma kararından bu yana hızla büyümeye devam ediyor.

Firmanın son dönemdeki en büyük yatırımı ise 110 bin çalışanını 50 bine indirmesini sağlayan robotlar. İşçi maliyetlerinde ciddi bir tasarruf sağlayacak olan Foxconn, buna rağmen robotların ‘organik çalışanların’ payını azaltmayacağını ancak daha yoğun otomatik üretime odaklanacaklarını duyurdu.

Foxconn, robotların ‘çalışanlar tarafından tekrarlanan işlemleri yerine getireceğini, kıdemli işçilerin ise kalite kontrol ve Ar-Ge gibi alanlara kaydırılacağını’ belirtti. Firma, insan gücünü robotlarla birleştirerek Çin’deki güçlü iş hacimlerini korumayı amaçladıklarını vurguladı.

foxconn_0042En büyük fabrikaları Çin’de bulunan montaj firması Foxconn, 2015 yılında yapay zekaya milyonlarca dolar harcayan 35 Tayvan firmasından biri. Si-news sitesindeki bilgiye göre, firmanın otomatik robotların geliştirilmesi için harcadığı para 609 milyon dolar.

Yapay zekanın yükselişi böyle mi olacak?

Foxconn gibi Çin’de tesisleri bulunan birçok firma, 2.5 milyonluk nüfusunun üçte ikisi göçmen olan Kunshan kentini merkez ediniyor. Çin devletinin yaptığı bir araştırmaya göre, sanayi kentindeki 600 firma Foxconn’un izinden gitmeyi planlıyor.

iPhone 6 çıkışı öncesinde işçi sayısını 100 bin artıran Foxconn’un, sezonluk işçilerle fabrikalarında bulundurduğu insan sayısının 1.23 milyona kadar çıktığı biliniyor. Üretim hatlarına yerleştirilecek en az 10 bin robot ile Foxconn ordusunun hızla erimesi beklenirken, tek bir robotun maliyeti 20 bin dolar olacak.

Yapay zekanın yükselişi, geçmişi onlarca intihar ve skandalla dolu olan bir firma için iyiye işaret. Ancak bir gün robotların da başkaldırmasına neden olurlarsa, ‘01‘ gerçek olabilir.