Falcon Heavy ateşlemesi YouTube’un en çok izlenen ikinci canlı yayını oldu

0
4928

Uzay keşfinde yeni bir döneme adım attığımız tarihi anlar, milyonların YouTube’a akın etmesini sağladı. Falcon Heavy’nin gökyzüne yükseldiği anlar, canlı olarak 2.3 milyon kişi tarafından izlendi. Rekor ise bir diğer uzay-havacılık atılımına ait. Felix Baumgartner’in 2012’de gerçekleştirdiği Red Bull Stratos atlayışı, tam 8 milyon kişi tarafından izlenmişti. Atlayışın bir kez ertelenmesi, bu sayının artmasında etkili olmuştu.

Falcon Heavy’nin kanatlarını oluşturan iki Falcon 9, ateşlemeden dakikalar sonra başarıyla Cape Canaveral üssündeki Landing Zone 1 ve Landing Zone 2 platformlarına inmeyi başardı. Ana gövdeyi temsil eden Falcon 9’un Atlantik’teki yüzen platforma iniş anı ise canlı yayında kesildi. Görüntüler kesilmeden önce platformun hafif koyu dumanla kaplandığı dikkat çekti.

The Verge’e bilgi veren bir kaynak, ana çekirdeği temsil eden roketin iniş esnasında sadece üç yavaşlatıcı roketi ateşleyebildiğini belirtti. Yeterince yavaşlayamayan roket, saatte 480 kilometre hızla yüzen platformun 100 metre ötesine çakıldı. Canlı yayında beliren dumanlar da bu bilgiyi doğrular nitelikte.

Elon Musk da ateşlemenin ardından düzenlenen basın toplantısında “yüzen platformun şarapnel yağmuruna tutulduğunu” söyledi. Ayrıca canlı yayında yer almamasına rağmen SpaceX merkezindeki bir mühendisin “ana çekirdeği kaybettik” sözleri de kayıtlara geçti. Görevin geneline bakıldığında ana çekirdeğin inişte başarısız olması büyük bir hayal kırıklığı değil. Açıkçası iki Falcon 9’un eşzamanlı yere inişi bizlere bir yıl yetecek görselliği sağladı.


Starman şu an nerede?

Starman adlı maket astronotu taşıyan Tesla Roadster, aslına bakarsanız rotasından çıkmış durumda. Güneş etrafında turladıktan sonra Mars yörüngesine doğru ilerlemesi beklenen Roadster, Mars’ın ötesindeki bir noktaya ilerlemeye başladı. Tahminler, otomobilin Mars ve Jüpiter arasında yer alan Asteroid Kuşağı’na gideceğini gösteriyor.

Otomobilin başına ne geleceği konusunda birkaç ‘olumsuz’ beklenti var. Birincisi, anormal radyasyona karşı hiçbir koruması olmayan aracın Mars’a ulaşamadan parçalara ayrılacağı düşünülüyor. İkincisi, Mars değil de Asteroid Kuşağı’nın en büyük gök cismi Ceres’e giderse, yol üzerinde asteroidler tarafından parçalanabilir.

Starman’in yaklaşık 6 saat süren canlı yayını artık devam etmiyor. David Bowie’nin Space Oddity parçasını dinleyerek nereye kadar ulaşabileceğini SpaceX’in vereceği bilgiler ile takip edeceğiz.

Elon Musk, paylaştığı tweet ile Roadster’ın Mars yörüngesini geçeceğini doğruladı. Kısaca kırmızı otomobil Kızıl Gezegen’e uğrayacak olsa da hız kesmeyecek 🙂 Musk, Instagram’dan paylaştığı fotoğrafta ise yere iniş yapan Falcon 9 ile rokete bakan bir mühendisin boyutlarını gözler önüne serdi. Söylenecek tek bir söz var: İnanılmaz.

https://www.instagram.com/p/Be36GWVAcR5/