Curiosity’nin görev süresi 2 yıl uzatıldı

0
3808
curiosity 9452342 e1455898395703
curiosity 9452342 e1455898395703

İnsanlığın Mars elçisi Curiosity, Kızıl Gezegen’de dördüncü yılını doldurdu. İniş yaptığı Gale Krateri’nin merkezinde yer alan Sharp Dağı’na yaptığı yolculuğa devam eden Curiosity, dördüncü yaşına girdiği gün 17’inci kez numune toplamak için sondaj yapmaya hazırlanıyordu.

Sosyal medya alanındaki başarısını Instagram’da neredeyse 15 milyon takipçiye ulaşarak artırmaya devam eden NASA, mobilin nimetlerinden yararlanmak için de Curiosity’e özel bir oyun hazırladı.

Oynanabilirliği oldukça kolay olan ‘Mars Rover Game’ ile Curiosity’yi engebeli arazilerde hareket ettirerek puan kazanıyorsunuz. Ayrıca, 2020’de Mars’a gönderilmesi planlanan Mars 2020 keşif aracıyla yüzey altında tarama yapabiliyorsunuz.

Mars Rover Game PC, Android ve iOS için indirebiliyor.

Screenshot of the Mars rover game

Sondajlar 2018’e kadar devam edecek

Curiosity, dördüncü yaşına bastığı hafta ‘Marimba’ adı verilen hedefi kazmaya hazırlanıyor. Keşif aracının yapacağı en son sondaj görevi, Sharp Dağı’nın eteklerinde bugüne kadar incelenmemiş yeni kaya türleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Curiosity, Mars’ın milyarlarca yıl öncesine uzanan jeolojik katmanlar içeren Sharp Dağı’nın eteklerinde topladığı verilerle, Kızıl Gezegen’in geçmişinde yaşananları öğrenmeyi hedefliyor.

Çok katmanlı Sharp Dağı’nın sunacağı bilgiler, Mars’ın sulak ve yaşama olanak veren halinden nasıl kurak bir hale geldiğini anlamayı sağlayacak. Curiosity, 5 Ağustos 2012’den bu yana 13’ü sondaj, dördü de kepçesiyle olmak üzere 17 numune topladı. Sondajla alınan numunelerin altısı, kepçe ile toplananların ise ikisi incelendi.

Curiosity'nin 2 Ağustos günü Marimba sondaj noktasında çektiği fotoğraf. [ NASA/JPL-Caltech/MSSS]
Curiosity’nin 2 Ağustos günü Marimba sondaj noktasında çektiği fotoğraf. [ NASA/JPL-Caltech/MSSS]
Curiosity, geride kalan dört yılda toplam 13,57 kilometre yol alırken, 128.000 fotoğraf çekti ve kayalardan parça koparmak için kullandığı lazerini 362.000 kere ateşledi.

Curiosity, ilk kez Yellowknife Bay (Sarıbıçak Körfezi) bölgesinde antik nehir yatağı ve mikrobiyolojik yaşama işaret eden minerallere rastlamıştı. Görev süresi iki yıl uzatılan Curiosity, aşınan tekerlerine rağmen Mars’ta henüz yorulmuşa benzemiyor.

Curiosity haber arşivine göz atmak için: http://goo.gl/HhSmWK