Çarşamba, Eylül 27, 2023
More

  Çinli CEO’dan Apple’a Hitler benzetmesi

  Çinli milyarder Jia Yueting, firmasının akıllı telefon piyasasına girmesinden önce hazırladığı afişlerde, Apple için Hitler benzetmesinde bulundu.

  Çin’in en büyük çevrimiçi video platformlarından Leshi TV’nin CEO’su Jia Yueting, akıllı telefon piyasasında rakip olmaya hazırlandığı Apple’a karşı sert bir hamlede bulundu. Yueting, Çin’in Twitter’ı olarak bilinen ve 5 milyon takipçisi olan Weibo’da yayımladığı posterde, Apple kol bandı takmış Hitler çizimi kullandı.

  Posterde yer alan yazıda, Android ve iOS ekosistemlerinin ‘Kitle fonu ve özgürlüğe karşı anlayışsızlık ve tiranlığı temsil ettiği’ ifade edildi. Yueting, Weibo’da postere ek olarak Apple hakkında eleştiride bulundu ve teknoloji devinin ‘akıllı telefon piyasına yaklaşımının yeniliği kısıtladığını ve kullanıcıların çıkarlarına zarar verdiğini’ söyledi.

  Yueting, Weibo’dan saldırdığı Apple için “iOS egemenliğinin küstah rejimi altında yaşayan geliştiricilerin hem sevdiği hem de nefret ettiği bu duruma karşı dikkatlice ‘günümüzde yenilik bu mu’ sorusunu soruyoruz” ifadesini kullandı.

  Yueting, ‘alacakaranlık imparatorluğu’ yakıştırmasıyla Apple’ın ‘ölmekte olduğunu’ öne sürerken, hazırlattığı posterde sektörün geleceğini iki ayrı yön olarak belirtti. Hitler’in önünü kestiği gençlerin arkasında açılmakta olan kapı, LeTV’nin yakın zamanda piyasaya sürülmesi beklenen LeTV X600 akıllı telefonunu çağrıştırıyor.

  Yenilikçilik bu mu?

  The Verge’de yer alan bilgiye göre, Yueting’in kişisel serveti 3,8 milyar dolar. Ancak o 1,4 milyar nüfuslu Çin’de akıllı telefondan para kazanamayacağını düşünecek kadar Apple’dan korkmuş olmalı. Yaptığı aşırıya kaçan saldırı, ABD’nin ardından Apple’ın en güçlü olduğu ikinci piyasayı temsil eden Çin’de ne kadar etkili olur bilinmez. Apple’ın cevap vermeye bile tenezzül etmeyeceğini düşündüğüm Yueting’in asıl kafaya takması gereken firma ise Xiaomi.

  Yueteng, Apple’ın bugüne kadar ürettiği her telefonu kopyalayan, hatta Apple marka gaz ocağı bile üreten Çin’in ‘yenilikçi’ gücünü tekrar gözden geçirmeli.

  Çin basınında yer alan bilgilere göre LeTV X600 5,5 inç ekran, 4GB RAM ve USB-C çoklu portuna sahip olacak.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler