[Canlı Yayın]-Birleşik Arap Emirlikleri, yeni uzay aracını Mars’a gönderecek

0
6834
landing row bg 89c31c6f48b4349424351db1f33c21c4
landing row bg 89c31c6f48b4349424351db1f33c21c4

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Uzay Ajansı, Mars misyonu/görevi kapsamında fırlatacağı ‘Hope‘ (Umut) uzay aracının fırlatma tarihini “kötü hava şartları” nedeniyle ertelemişti.

Yeni fırlatma tarihi 16 Temmuz 2020 23:43 (TSİ) olarak belirlendi. Hope, ABD’li bilim insanlarıyla ortaklaşa geliştirilen bir Mars yörünge aracı olup, Japon H-2A roketiyle Tanegashima Uzay Merkezi‘nden fırlatılacak. Kızıl gezegene yolculuğa yapılacak bu uçuşu canlı izlemek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan kolayca takip edebilirsiniz.

Görev detaylarına kısa bir bakış;

– BAE mühendisleri bu görevde Mars atmosferi hakkındaki insanlığın bilgi birikimini arttıracak işlere imza atmayı amaçlıyor.

– Uzay sondasının esas görevi; günlük ve mevsimsel hava döngüleri, toz fırtınaları gibi alt atmosferdeki hava olayları ve havanın Mars’ın farklı bölgelerinde nasıl değiştiği incelemek.

– Hope uzay aracı sayesinde Mars atmosferinin, hidrojeni ve oksijeni neden uzay boşluğuna harcadığının bilimsel sorularını ve Mars’ın şiddetli iklim değişikliklerinin ardındaki sebep cevaplanmaya çalışılacak.

– Aracın tasarım ve inşaasında rol üstlenenler işbirliğindekiler; Colorado, Kaliforniya ve Arizona Üniversitesi.

– Uzay aracının hedefe varış süresi tahmin olarak 200 gün ve 2 yıl boyunca Mars’ın atmosferini incelemesi bekleniyor.

– Uzay aracına Hope/Umut adı “Milyonlarca genç insana iyimserlik mesajını gönderme,” fikri esas alınarak verilmiş.

Buna benzer nice büyük atılımlarla Türkiye Uzay Ajansı‘nın da hiçbir şeyin imkansız olmadığını, bilim/teknoloji ve uzay yarışında en büyük uluslarla rekabet edilebileceğini göstermeye devam etmesini temenni ediyoruz.

Konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi belirtmekten çekinmeyin.

Güncel video içeriklerimizden anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Fotoğraflar: [Emirates Mars Mission]