Çarşamba, Eylül 27, 2023
More

  Beyaz Saray danışmanı: ABD’de Covid-19 ölümleri 100 bini geçebilir

  ABD’nin Covid-19 salgınında en yetkili ismi olan Dr. Anthony Fauci, yaptığı açıklamada Covid-19 ölümlerinin 100 bini geçebileceğini belirtti.

  CNN tarafından düzenlenen “State of the Union Sunday” programına katılan ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü direkötrü Dr. Anthony Fauci, en yeni koronavirüs türünü temsil eden Covid-19 salgını hakkında endişe verici açıklamalarda bulundu. Fauci, ABD’de vaka sayısının milyonları bulabileceğini, ölümlerin ise 100-200 bin arasında olabileceğini belirtti.

  Viral hastalıklar uzmanı Fauci, ABD hükümetine SARS, MERS ve Ebola salgınlarında da danışmanlık yapmıştı.

  Fauci, verdiği istatistiklerin modellere dayandığını ve bu modellerin kullanılan varsayımların doğruluğu kadar doğru bir sonuç verdiğini ifade etti. Fauci, en kötü senaryoda milyonlarca ABD’linin ölebileceği bir senaryonun imkansız olmadığını ancak mümkün görünmediğini belirtti.

  Fauci CNN’e yaptığı açıklamada, “hazırladıkları modellerin en kötü ve en iyi senaryoları içerdiğini ve gerçekliğin genelde ikisinin ortasında kaldığını” söyledi. Fauci, hazırladığı hastalık modellerine ait en kötü senaryonun gerçekleştiğine hiç bir zaman tanık olmadığını not düştü.

  ABD’de milyonlarca vaka olmasını beklediklerini ancak modellerin sunduğu tahminlere çok fazla güvenmenin de faydalı olmayacağını belirtti. Öte yandan, virüsün ortaya koyduğu tehdidin öngörüler ile ortaya konduğunu vurguladı.

  Kesin bir öngörü ile yanıltıcı olacaklarını ifade eden Fauci, New York ve New Orleans kentlerinde yaşanan “ciddi sorunların” endişe verici olduğunu ifade etti. ABD’de 30 Mart itibariyle vaka sayısı 142 bini geçerken, ölü sayısı 2,500’e yaklaştı.

  İlginizi çekebilir:

  https://www.dijitalx.com/2020/03/27/antiviraller-ve-koronavirusten-korunmak-icin-neler-yapilmali/
  https://www.dijitalx.com/2020/03/27/koronavirus-siz-farkinda-olmadan-vucudunuzu-nasil-ele-gecirebilir/
  https://www.dijitalx.com/2020/03/25/koronavirusun-kokenleri-genom-analizleri-iki-virusun-birlesmis-olabilecegini-gosteriyor/

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler