Çarşamba, Eylül 27, 2023
More

  Avustralya’da “üçüncü gözü” olan yılan bulundu

  Yılan, tarantula ve çiyan gibi tüyleri diken diken hayvanların kol gezdiği Avustralya’nın Kuzey Toprakları’nda kafasında üç göz bulunan bir yılan bulundu.

  Kuzey Toprakları eyaletindeki Humoty Doo adı verilen küçük bir kasabada bulunan elmas pitonunun (Morelia Spilota), kafasında üçüncü bir göz taşıdığı görüldü. Geçmişte iki kafası olan yılanlara rastlanmış olmasına rağmen, alnında üçüncü göz bulunduran bir yılana ilk kez rastlandığı düşünülüyor.

  Vahşi doğa yetkilileri tarafından “Monty” ismi verilen yılan X-ray taramasından geçirildiğinde şüphelenildiği gibi iki kafasının olmadığı görüldü. Tersine, tek bir kafatasında hepsi sağlıklı üç göz olduğu doğrulandı.

  Facebook sayfasından açıklama yapan Kuzey Toprakları Parkları ve Vahşi Doğa grubu, “üçüncü gözün muhtemelen embriyonik gelişim esnasında ortaya çıktığını” belirtti. Yetkililer üçüncü gözün çevresel faktörlerden ortaya çıkmış olmasının çok düşük bir ihtimal olduğunu ancak embriyonik gelişim esnasında yaşanan anormalliklere vahşi doğada sıkça rastlandığını ifade etti.

  Avustralya’daki bu duvar telefonunun içinde ne çıktı dersiniz?

  [Northern Territory Parks and Wildlife]

  Maalesef uzun bir ömrü olmadı

  Monty her ne kadar üçüncü gözü sayesinde havadan gelecek tehditlere karşı büyük bir avantaja sahip olsa da, onu kullanacak kadar yaşayamadı. Mart ayında bulunan genç yılan, Nisan ayında öldü.

  NT News sayfasına açıklama yapan vahşi doğa yetkilisi Ray Chatto, “Monty’nin sahip olduğu bozukluk ile belli bir süre hayatta kalmış olmasının çok dikkat çekici olduğunu, ölmeden önce yemek yemekte zorlandığını” söyledi.

  Hayatı Monty’nin gözünden görebilmek nasıl olurdu? Belki bilim insanları bir gün nadir kafatası üzerinde çalışarak simülasyonlar hazırlar.

  [Northern Territory Parks and Wildlife]

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler