Çarşamba, Eylül 27, 2023
More

  50 Trilyon Shiba Inu İçeren Yardım Hindistan’ın Yaralarını Saramadı

  Ethereum blok zincirinin ortak kurucularından Vitalik Buterin, Mayıs 2021’de Hindistan’a gönderdiği 1 milyar dolar dolar değerindeki Shiba Inu coinleri yardım hedefine ulaşamadı.

  Kripto para piyasasının ilk troll parası Dogecoin’e cevap olarak hayata geçirilen ve kısa süreli yükselişinin ardından çakılan Shiba Inu, Covid-19 mücadelesinde Hindistan’ın yaralarını sarmaktan çok uzak kaldı. Bloomberg’e göre 1 milyar dolar değerindeki 50 trilyon Shiba Inu’nun sadece 20 milyon dolarlık kısmı yardım çalışmalarında kullanıldı.

  Kripto paralar geleneksel banka işlemlerine kıyasla çok daha hızlı gerçekleştirildikleri için finans dünyasında giderek daha fazla talep görüyor. Öte yandan coğrafyalara göre değişen regülasyonların yanı sıra piyasa işlemlerine göre kripto paraların değeri de sürekli değişiyor. Buterin’in yardımında belirgin hale gelen en büyük sorun ise yüksek miktardaki yardımın çok sayıdaki organizasyon arasında dağıtılması ve kullanılması olarak belirdi.

  Bloomberg’ün altını çizdiği sıkıntılardan ilki, Buterin’in yaptığı yardımın küresel kripto para borsalarında işlem göre tüm kripto paraların %5’ini temsil etmesiydi. 50 trilyon paranın çekilmesinin ardından Shiba Inu’nun değerinin %50’sini kaybetmesi oldu. Ek olarak, Ethereum ağı üzerinde gerçekleşen işlemlerin ücreti de arttı. Yeni Delhi merkezli Hindistan Covid Kripto Yardım Fonu’na göre, yardım için gönderilen Shiba Inu nakite çevrildiğinde değeri 400 milyon dolara düşmüş olacak.

  Fona göre yardım için yapılan işlemin Hindisan Yabancı Katkı Regülasyon Yasası’na da uyması şart. Yasa tüm Shiba Inu paralarının ilk olarak Amerikan dolarına, ardından Hint rupisine çevrilmesini gerektiriyor. Fon söz konusu işlemin %80’inin tamamlandığını ancak yardım organizasyonlarına dağıtılmasının ek bir sorun teşkil edeceğini belirtti. Şu ana kadar 20 milyon dolar Hindistan genelindeki Covid-19 hastalarına gıda ve yoğun bakım ünitesi malzemeleri olarak ulaştırıldı. Ek 20 milyon doların ise kullanıma hazır hale getirileceği belirtildi.

  Yeni Delhi başta olmak üzere Delta varyantının patlamasıyla büyük şehirlerin on binlerce vaka ile dolduğu Hindistan’da, yeni koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenler onlarca kişi her gün açık alanda gerçekleştirilen törenlerde yakılıyor. Vaka sayısı 32 milyona yaklaşan Hindistan’da 442 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti. ABD merkezli Küresel Gelişim Merkezi, Hindistan’daki ölü sayısının 3.4 milyon ile 4.7 milyon arasında değişebileceğini belirtti.

  Associated Press bazı hastalar için tedavi ücretlerinin 50.000 dolara kadar ulaşabildiğine dikkat çekerken, nüfusun sadece %25’ine ilk doz aşı uygulandı. Covid Kripto Yardım Fonu üçüncü dalgaya hazırlık yaptıklarını belirtirken, Hindistan’da birçok yerel hükümet koronavirüs önlemlerini kısıtlı tutmaya devam ediyor. South China Morning Post’a göre, ülkede önlem alınması çağrısını yapanlar sadece medikal ve hukuki kurumlar.

  Düşülmesi gereken son bir not, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin kripto paralara son derece hor bakması. 2021’in başında Modi’nin kripto para madenciliği ve ticaretini suç saymayı planladığı, hatta bitcoin işlemlerini durdurmayı düşündüğü medyaya yansımıştı. Bugüne kadar bir tane yasa sunulmuş olsa da, merkezi hükümetin kripto paralar hakkında nasıl hareket edeceği belirsizliğini koruyor. Eğer Buterin’in dev yardımı beklenen seviyenin altında kalırsa, Modi’nin fikrini değiştirmesi bir yana kripto paralara daha olumsuz bakması da mümkün.

  Kaynak: Gizmodo

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler