Geçtiğimiz ayda Curiosity, Mars jeolojisini incelerken bir yandan da fotoğraf çekmeye devam ederken aynı zamanda çektiği fotoğrafları da NASA’ya ulaştırmıştı. Bu sefer ki konusu ise biraz farklı gibi gözüküyor.

Curiosity, yeniden tüm gözleri kendine çekerek Mars’ta farklı bir meteor buldu. Üstelik bu meteorun görüntüsü o kadar farklı ki, içeriğinde nikel, demir ve fosfor bulunduğu belirtildi. Mount Sharp bölgesinde yolculuğuna devam ederken yapay zekası algıladığı o cismi 9 farklı bölgesine lazer spektrumları kullanarak detaylı analizi yapmış oldu.

Curiosity’nin 17 kamerasından birisi olan ChemCam Remote Micro-Imager ile sorumlu olan ekip konu ile ilgili olarak, “ Karanlık, pürüzsüz ve bir o kadar da ışıl ışıl” olduğunu bildirdiler. Küreyi andıran bir şekli ile Mars bilimi ile uğraşan insanların dikkatini şimdiden çekmiş bulunmakta.

Arizona State University’de görev yapan araştırmacılar ise, bir uzaylı yapısına benzeyen şekli ile sadece demir nikel ve fosfor karışımından oluşmuş, ilgi çekici bir meteor diyerek sözlerini tamamladılar.

Curiosity’nin artık yeni bir görevi var

Curiosity geçen ay başlayan yeni misyonu ile araştırma odağını, Mars’ın atmosferinin antik zamanlarda çevresel faktörleri nasıl değiştirdiğine çevirdi. Mars’ta mikrobik yaşam buluntuları ile bu bulguların elde edildiği bölgede araştırma çalışmaları sıklaştı.

 

Previous articleDev metalik asteroit su bulunduruyor olabilir
Next articleElon Musk’ın Mars yolculuğu planı hakkındaki sorulara cevabı
Çağrı Temel
Çağrı Temel, robotik ve uzay alanına merakından dolayı vaktinin çoğunu bu alanda çalışmalar yaparak geçiriyor. Uzay bilimi eğitimi aldıktan sonra uzayla bağlantılı çalışmalara başlayan Temel, robotik alanında çeşitli yazılımlar geliştirerek yeni robotlar üretiyor. Birçok proje ve etkinliklere katılarak kendisini geliştirmeyi amaçlayan Temel, kişisel gelişim ve liderlik eğitimi alanlarında çalışmaya devam ediyor.